38. spominski pohod veteranskih organizacij za Triglav

Združenje borcev za vrednote NOB Radovljica in odbor veteranskih organizacij Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Zveze policijskih veteranskih društev Sever ter Zveze slovenskih častnikov že vrsto let organizirata pohod, s katerim počastijo spomin na partizansko patruljo, ki je leta 1944 ob osvoboditvi Beograda ponesla slovensko zastavo na vrh Triglava. Spominske pohode so začeli Cankarjevi borci, sedaj pa se s pohodi spominjajo tudi skupine gornikov, ki je na Triglavu razvila slovensko zastavo ob razglasitvi samostojnosti Slovenije leta 1991.

Na pohod se je letos prijavilo dobrih petsto ljudi, na vrh Triglava pa se je podalo 276 pohodnikov.

Glavnina pohodnikov se je na pot podala v petek 12. julija s Pokljuke, nekateri iz bolj oddaljenih krajev pa so od doma krenili že prej - najbolj vzdržljivi so krenili iz Kopra, Ankarana, Kuma, Cerja, Nanosa in iz Radovljice.

Pohodniki so v petek kratko slovesnost imeli že na Kredarici. Zaradi slabega vremena so program izvedli v lastni režiji kar v prostorih planinskega doma, pozdravni nagovor predsednika ZPVD Sever dr. Tomaža Časa pa je prebral Jože Mencin

38.spominski pohod veteranskih organizacij na Triglav so sklenili v soboto 13. julija s prireditvijo na Rudnem polju na Pokljuki. V kulturnem programu so nastopili Orkester Slovenske vojske, Partizanski pevski zbor in recitatorji. Zaključne slovesnosti so se udeležili tudi številni drugi, ki so pripotovali z vseh koncev države in dolgoletni udeleženci pohoda, ki poti na Triglav ne zmorejo več.

Udeležence sta najprej nagovorila župan občine Bohinj Jože Sodja in podpredsednik organizacijskega odbora veteranskih organizacij Gorenjske Janez Kunstelj, ki je poudaril: »Izobešanje slovenskih zastav nas na tej slovesnosti povezuje z dogodki, ki so prežeti s pogumom, domoljubjem, neomajno željo po svobodi.«

Slavnostni govornik minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dejal, da spominski pohod danes predstavlja enega izmed osrednjih domoljubnih in veteranskih dogodkov v Sloveniji. »Posvečen je Triglavu, simbolu slovenstva, in patruljam, ki so se boju za svobodo in neodvisnost Slovenije povzpele na vrh našega očaka,« je spomnil minister. Poudaril je, da smo kot narod lahko odkrito ponosni na velikane slovenstva, ki so nam skozi stoletja, korak za korakom, upor za uporom, besedo za besedo, omogočili življenje v svobodi in miru demokratičnega sveta. »Živimo življenje, v katerem nam ni treba trepetati ali se skrivati pred krvniki ali sovražniki zgolj zato, ker smo Slovenci. Mnogi Slovenci in Slovenke so nam omogočili današnje ustvarjalno in dostojanstveno življenje v svobodi, miru in vključujoči državi, v kateri lahko naši otroci brezskrbno odraščajo, se šolajo v slovenskem jeziku, berejo slovenske knjige in pojejo slovenske pesmi,« je dejal slavnostni govornik. Ob koncu govora je opomnil, da slovenska policija neutrudno skrbi za notranjo varnost in javni red, zato da lahko živimo v eni najbolj varnih držav. Ob tem je zagotovil, da raznih vard, vaških straž in neonacističnih skupin ne bodo dovolili.

Na slovesnosti sta bila tudi udeleženka partizanske patrulje iz leta 1944, 99-letna Vlasta Vidic, in gorski reševalec Janez Brojan, ki je z drugimi gorniki razvil zastavo na vrhu Triglava leta 1991.

foto in video: Brane Gradišnik in Vido Šibelja

Posnetek zaključne slovesnosti si lahko ogledate na spletni povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=fHGVMClcawg