Poveljnik sil Slovenske vojske podpisal letne načrte civilno-vojaškega sodelovanja
Poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik je v ponedeljek, 9. decembra, v Vojašnici Ivana Cankarja na Vrhniki podpisal 22 načrtov civilno-vojaškega sodelovanja za leto 2025 z zvezami, organizacijami in društvi, ki delujejo v javnem interesu in s katerimi Slovenska vojska krepi svojo prepoznavnost, ugled ter zaupanje civilne družbe. Hkrati podpisnikom nudi podporo pri njihovem delovanju na različnih področjih, ki predstavljajo tudi javni interes, upravičenci pa v sklopu vzajemnosti podpirajo delovanje Slovenske vojske.
LNS za 2025 mes Slovensko vojsko in Zvezo policijskih veteranskih društev Sever je podpisal dr. Tomaž Čas, predsednik zveze.
Predsednik Lovske zveze Slovenije Alojz Kovšca se je v imenu nevladnih organizacij zahvalil Slovenski vojski za kakovostno sodelovanje v preteklih letih. Po njegovih besedah so nevladne organizacije uspešno uresničile številne naloge prav zaradi nesebične pomoči, izjemne organiziranosti in virov Slovenske vojske.
»Za sile Slovenske vojske prihajajoča leta prinašajo velike spremembe. Smo v času intenzivne modernizacije in naše težišče bo na izgradnji zmogljivosti. Sodelovanje z organizacijami nikakor ne bo usahnilo, se bo pa najverjetneje spremenil način oziroma bodo nosilke sodelovanja postale enote rezervne sestave,« je poudaril poveljnik sil brigadir Boštjan Močnik. Prepričan je, da Slovenska vojska kot institucija ne more biti in ne bo zaprta. Izrazil je upanje, da se bo slovenska vojaška uniforma čim manjkrat kazala ob odpravljanju posledic naravnih nesreč in čim večkrat na slovesnostih, kot je bila ta.
Slovenska vojska bo v letu 2025 podpirala 22 organizacij:
- Društvo upokojencev MORS,
- Zvezo društev generala Maistra,
- Društvo za negovanje rodoljubnih tradicij organizacije Tigr Primorske,
- Zvezo združenj borcev za vrednote NOB,
- Zvezo veteranov vojne za Slovenijo in
- Zvezo policijskih veteranskih društev Sever,
- Zvezo društev in klubov zveze Moris,
- Zvezo slovenskih častnikov,
- Gasilsko zvezo Slovenije,
- Judo zvezo Slovenije,
- Kinološko zvezo Slovenije,
- Lovsko zvezo Slovenije,
- Planinsko zvezo Slovenije,
- Smučarsko zvezo Slovenije,
- Strelsko zvezo Slovenije,
- Športno humanitarno društvo Vztrajaj – Never give up,
- Triglavski narodni park,
- Turistično zvezo Slovenije,
- Zavod Mepi – mednarodno priznanje za mlade,
- Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve,
- Zvezo radioamaterjev Slovenije,
- Zvezo tabornikov Slovenije.
Ocenjena finančna vrednost podpore, ki jo bo Slovenska vojska nudila v letu 2025, znaša 1.500.000 evrov. Slovenska vojska bo v letu 2025 nudila naslednje oblike pomoči civilnim organizacijam: prevozi opreme in ljudi (po cesti in zraku), uporaba infrastrukture (nastanitve v vojaških objektih, vadišča in strelišča), nastopi Orkestra Slovenske vojske, sodelovanje Gardne enote Slovenske vojske oziroma častne straže, sodelovanje zdravstvenih ekip, angažiranje pripadnikov, izvedba pohodov (Krn, Triglav …) in strelskih tekmovanj, ogledi zmogljivosti Slovenske vojske, strokovna usposabljanja (JRKBO, gašenje v naravi, animatorji za tabore), sodelovanje na različnih tekmovanjih, podpora izvedbi športnih tekmovanj (kader in sredstva), sodelovanje pri organizaciji dobrodelnih dogodkov (Ruthin tek), veterinarska pomoč, usposabljanje zastavonoš in praporščakov, podpora obeležitvenih slovesnosti (general Maister, slovenska osamosvojitvena vojna, dogodki NOB), podpora športnih turnirjev (tenis).
Civilno-vojaško sodelovanje s strani Slovenske vojske vključuje vire in dejavnosti, ki prispevajo k dobrim odnosom tako znotraj vojaške organizacije same kot v razmerju do civilnih organizacij, društev in civilnega prebivalstva v območju, kjer enote Slovenske vojske že delujejo ali bodo delovale v prihodnje. Z aktivnostmi dosegamo podporo javnosti, ki je za opravljanje poslanstva Slovenske vojske ključnega pomena.
V letu 2024 je Slovenska vojska načrtovala podporo 263 dogodkov.
Ključni izziv pri realizaciji CVS dogodkov je omejena razpoložljivost človeških virov, deloma tudi vojaške opreme in sredstev (helikopterji), se pa želje civilnih organizacij povečujejo iz leta v leto. Poleg načrtovanih dogodkov Slovenska vojska podpira tudi številne nenačrtovane.
Civilne organizacije poskušajo po najboljših močeh podporo vračati v naslednjih oblikah vzajemnosti:
- sodelovanje na sejmih, seminarjih, strokovnih posvetih, promocijah, dogodkih celostne skrbi za pripadnike in drugih javnih prireditvah,
- javna podpora in promocija Slovenske vojske, promocija na njihovih uradnih spletiščih in glasilih ter prireditvah,
- zagotavljanje strokovnega in/ali inštruktorskega kadra, vodenja in možnosti za vključevanje v njihove izobraževalne dejavnosti,
- uporaba njihove infrastrukture in izmenjava strokovne literature,
- brezplačna udeležba otrok pripadnikov Slovenske vojske na njihovih taborih in udeležbe pripadnikov Slovenske vojske na njihovih dogodkih,
- pomoč pri organizaciji dogodkov, vključno s kulturnimi točkami,
- nakazilo sredstev na račun VVIK,
- popusti na storitve in brezplačne vstopnice,
- domovinska vzgoja.
Fotografije: Boris Novković