V Novem mestu slovesno obeležili 30-letnico Združenja Sever

Zveza policijskih veteranskih društev Sever (krajše ime: Združenje Sever) je 30. obletnico ustanovitve združenja vojnih veteranov policije obeležila s slavnostno akademijo, ki je bila v petek, 22. marca 2024, ob 18.00 uri, v Kulturnem centru Janeza Trdine, v Novem mestu.

Slavnostna govornika sta bila dr. Tomaž Čas, predsednik ZPVD Sever in Boštjan Poklukar, minister za notranje zadeve. 

Pod scenarij in režijo slovesnosti se je podpisal Tomaž Letnar, nastopili pa so Policijski orkester pod taktirko Nejca Bečana, solistka Nuška Drašček ter voditeljica Bernarda Žarn. 

Minister Poklukar je v govoru poudaril neprecenljiv prispevek policijskih veterank in veteranov pri nastanku naše države: »Združenje Sever že od svoje ustanovitve naprej sestavljate nekdanji miličniki in miličnice, policistke in policisti ter zaposleni v organih za notranje zadeve, prekaljeni v številnih akcijah za zavarovanje demokratičnih procesov konec osemdesetih let prejšnjega stoletja in v osamosvojitveni vojni leta 1991. Skupaj s pripadniki Teritorialne obrambe in celotnim slovenskim narodom ste se z orožjem v rokah uprli agresorski Jugoslovanski armadi, na Primorskem že dan prej in izbojevali zmago za samostojno, suvereno in neodvisno Republiko Slovenijo ter skupaj z odgovorno politiko dosegli miren in dokončen umik agresorske vojske skozi koprsko pristanišče.« Osamosvojitveno obdobje so zaznamovali neverjetna enotnost slovenskega naroda, sodelovanje in pristna ljubezen do domovine, pa tudi žalost in solze ob izgubi padlih sodelavcev, tovarišev in soborcev slovenske Milice, Teritorialne obrambe in civilnih žrtev vojne za Slovenijo.

Združenje Sever je imelo pomembno vlogo tudi pri razvoju slovenske policije. »Opravili ste zgodovinsko vlogo pri preoblikovanju in razvoju slovenske policije v sodobno, demokratično in neodvisno institucijo. S svojim znanjem in izkušnjami ter visoko stopnjo profesionalnosti ste vzpostavili trdno zaupanje Slovenk in Slovencev v slovensko policijo, njene vrednote, profesionalnost in strokovnost. Mnogi od vas ste gradili sistem notranje varnosti na mnogih področjih. In tisto najpomembnejše - mladim policistkam in policistom ste dali zgled in vrednote policijskega poklica.«

Ministrstvo za notranje zadeve tesno sodeluje z Združenjem Sever. »Zveza policijskih veteranskih društev Sever je predvsem naša veteranska organizacija, ki jo na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji cenimo, spoštujemo in vam pomagamo pri vašem delovanju in tako bo tudi v prihodnje. Spoštovanje policijskih veterank in veteranov pomeni predvsem spoštovanje naše lastne države, odnos do naše zgodovine ter najpomembnejše, odnos do naših sodelavk in sodelavcev. To ni samo golo dejstvo, to je naša vrednota,« je dejal minister.

Ob tej priložnosti je minister Boštjan Poklukar Združenju Sever podelil visoko priznanje – plaketo Ministrstva za notranje zadeve. V imenu Združenja jo je prevzel predsednik združenja dr. Tomaž Čas.

Združenje Sever združuje 12 društev Sever, ki pokrivajo celotno območje države in imajo trenutno preko 6500 članov. Člani društev so predvsem policisti, rezervni policisti in drugi delavci nekdanjih organov za notranje zadeve ter državljani, ki so aktivno sodelovali pri aktivnostih za zaščito demokratičnih procesov v Sloveniji in v vojni za Slovenijo leta 1991. Ustanovljeno je bilo 26. marca 1994 v Novem mestu.

Med pomembnejše uspehe v tridesetletnem delovanju štejemo predvsem aktivno vlogo pri urejanju področja vojnega veteranstva, tako pri sprejemanju predpisov kot pri uveljavljanju konkretnih pravic, ki izvirajo iz statusa vojnega veterana. Pomembno vlogo smo imeli pri zbiranju in arhiviranju dokumentarnega gradiva o delovanju takratnih organov za notranje zadeve v procesih osamosvajanja Republike Slovenije in v vojni za Slovenijo v letu 1991. Ponosni smo na razstavno zbirko "Človeka nikar ...", ki predstavlja predvsem vlogo takratnih organov za notranje zadeve v procesih osamosvajanja Slovenije. Nastala je prav leta 1994, ob ustanovitvi Združenja Sever. Z našo novejšo premično razstavo Vojna za samostojno Slovenijo 1991, ki smo jo oblikovali ob 20. obletnici vojne, pa smo vsako leto gostovali v preko 70 osnovnih in srednjih šolah po Sloveniji, muzejih, galerijah in celo v zamejstvu.

Kot večji uspeh štejemo izdajo številnih knjig in obširnih zbornikov, v katerih smo popisali dogodke in aktivnosti takratnih organov za notranje in še posebej milice ter kasneje policije, kot najbolj izpostavljene strukture znotraj njih, pri zaščiti osamosvojitvenih procesov v devetdesetih letih prejšnjega stoletja ter pri oboroženi obrambi samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Sami ali skupaj z Zvezo veteranov vojne za Slovenijo smo izvedli aplikativne raziskovalne projekte, organizirali strokovne razprave, okrogle mize ter posneli dva igrano-dokumentarna filma in sicer 60 minutni film Zbujeni v sanje in 120 minutni film Vojna brez sovraštva.

Veterani smo svojo najvišjo stopnjo domoljubja in ljubezni do domovine pokazali v najbolj dramatičnih obdobjih naše zgodovine in nam tega ni potrebno vedno znova dokazovati. Sedanji časi so za prebivalce Slovenije neprijazni, saj so se posledice krize zajedle v vse pore družbenega življenja. Tudi veterani tu nismo izjema. Veterani nikoli nismo zahtevali od države posebnih privilegijev in plačila za to kar smo storili. Ne dovolimo pa, da se zanika naš zgodovinski prispevek. V policijskih veteranskih društev Sever z zaskrbljenostjo in ogorčenjem spremljamo družbene razmere, v katerih živimo. Razmerah, za katere so značilni pohlep, pogoltnost in požrešnost, korupcija, verbalno in fizično nasilje, laži in lažne novice, medijske manipulacije, razgradnja družbenih sistemov in tudi že podsistemov ter neodgovorno ravnanje z javnimi sredstvi. Ogrožajo nas vojne, oboroženi spopadi in teroristična dejanja v ožjem evropskem in tudi širšem geopolitičnem okolju. Nič od naštetega ni dovolj, da bi nas streznilo in vsaj za trenutek zaustavilo v našem divjanju po zaslužku in spravilo na čim višji klin lestvice kvazidružbenega ugleda.

Razmere, v katerih živimo niso takšne, kot so nam jih risali in opisovali po osamosvojitvi in za kakršne smo izpostavljali svoja življenja, ko smo se borili za demokracijo, spoštovanje človekovih pravic in njihovih temeljnih svoboščin, za vladavino prava oziroma za pravno in socialno državo. Razmere so zaskrbljujoče in tisti, ki so jih povzročili, so vsega obsojanja vredni.

Združenje Sever je danes aktiven dejavnik, ki predstavlja policijske vojne veterane v državi in zastopa njihove interese ter skrbi, da težki časi nastajanja slovenske države ne bodo pozabljeni.

Še ena zanimivost:

Prvi miting jugoslovanskih centralističnih sil v Ljubljani smo pred 35. leti pričakovali 25. 3. 1989. Na to so kazali dogodki v ožji Srbiji in obeh avtonomnih pokrajinah, izjave nekaterih posameznikov iz teh območij in operativne ugotovitve slovenskih organov za notranje zadeve. V zvezi s tem so bila sprejeta stališča družbenopolitičnih organizacij in organov oblasti v Sloveniji, da mitinga v Sloveniji ne bo, Uprava milice republiškega sekretariata za notranje zadeve pa je 22. 3. 1989 izdelala prvi načrt za preprečitev mitinga na območju Slovenije. Gre za devet strani dolg dokument, ki pa na nižje ravni ni bil posredovan v celoti. Ker so prireditelji miting odpovedali, ni prišlo do izvedbe načrtovanih ukrepov. Tako smo načrt hranili za morebitno kasnejšo uporabo. Nepolnih osem mesecev kasneje je postal spet aktualen (1. 12. 1989). Slovesno se bomo dogodkov izpred 35 let spomnili ob koncu letošnjega leta.

 

Foto: Drago Sikošek

 

Video: Sandi Černoša - Studio PROVIDEO69

30-letnica Združenja Sever

Posnetek slavnostne akademije ob 30-letnici Združenja Sever v Kulturnem centru Janeza Trdine Novo mesto 22. marca 2024