Obeležitev dneva veteranov vojne za Slovenijo GEOSS 2025

Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih veteranskih društev Sever ob dnevu vojnih veteranov 1991 praznujeta spomin na 17. maj 1990, ko je v Sloveniji začel nastajati projekt Manevrske strukture narodne zaščite in DAN ZAVRNITVE ukaza o oddaji orožja iz skladišč Teritorialne obrambe, katerega izvajalci so preprečili popolno razorožitev takratne TO ter vzpostavili obrambne sile novo nastajajoče države ter zagotovili materialno tehnične pogoje za kasnejšo uspešno vojaško ubranitev pred vojaško agresijo Jugoslovanske ljudske armade v letu 1991.

Dan vojnih veteranov 1991 smo že tradicionalno obeležili v geografskem središču Slovenije v Vačah pri Litiji. Slovesnost se je začela v soboto, 17. maja 2025, opoldan. 

Kljub številnim slovesnostim v spomin na 80-letnico konca 2. svetovne vojne, ki so potekale po državi, se nas je pri simbolih slovenstva, ki jih na Vačah predstavljajo karantanski knežji kamen, grb Republike Slovenije iz časa SFRJ in današnji grb Republike Slovenije, zbralo lepo število pripadnikov modre in zelene linije. »Dve enakovredni veji enega drevesa sta dajali senco, skozi katero ni prodrlo nobeno nezaželeno oko. Zato bodimo danes ponosni tako na zeleno kot tudi na modro vejo, kajti brez ene ali druge bi se to drevo gotovo posušilo in odmrlo«, je v svojem govoru  poudaril povezanost, soodvisnost in moč takratne TO in milice oz. organov za notranje zadeve slavnostni govornik, predsednik ZVVS Ladislav Lipič. Pozdrav in hvaležnost veterankam in veteranom vojne za Slovenijo je namenil tudi župan občine Litija Franci Rokavec, v imenu društva GEOSS pa je zbrane nagovorila Vida Kristan.

Za glasbeno podlago je poskrbel trobilni kvartet policijskega orkestra, program pa je povezoval Ambrož Kvartič.

17.maja 1990 je začel nastajati projekt Manevrska struktura narodne zaščite kot odgovor na ukaz o premestitvi orožja Teritorialne obrambe iz lastnih skladišč v skladišča pod nadzorom Jugoslovanske ljudske armade in vzpostavitev obrambne sile novo nastajajoče države Slovenije.

Priprave JLA na odvzem orožja TO pod pretvezo zagotavljanja višje stopnje varovanja so se začele v Republiškem štabu Teritorialne obrambe (RŠTO) Slovenije že januarja 1990 z zbiranjem informacij o količinah in vrstah orožja. Ukaz o takojšnji premestitvi orožja, streliva in minsko—eksplozivnih sredstev je bil izdan 15. maja 1990, kar je povzročilo burne reakcije med pripadniki TO, enako politiki in javnosti nasploh. 18. 5. 1990 je predsedstvo Republike Slovenije izdalo ukaz pokrajinskim in občinskim štabom TO naj orožja ne premeščajo v skladišča JLA, temveč naj ga sami fizično zavarujejo v svojih skladiščih. Posledica je bila zaustavitev oddajanja orožja, kar pomeni, da slovenska TO ni bila razorožena. Je pa ta neuspeli poizkus sprožil pomembne organizacijske in politične procese, predvsem pa jasno spoznanje, da se JLA pripravlja na oborožen poseg za preprečitev osamosvojitve Slovenije.

Foto: Branko Gradišnik

Slovesnost si lahko ogledate na spletni povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=Dr8QOw9IBRY